81L20-10100 (20MM ENCLOSED 81L SERIES CLAMP - 90 AR)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
81L20-10100
Data Sheet:
View Data Sheet
This item is not in stock currently. Estimated Ship Date: May 31st 2026
Product Overview
20MM ENCLOSED 81L SERIES CLAMP - 90 AR
Description
Destaco's 81L-10 Series pneumatic power clamps are designed with cylinder bore sizes ranging from 12mm - 25 mm, horizontal or vertical clamping arm styles, and sensor/mounting adaptor options.
- Compact Design
- High holding torques
- Low weight (aluminum body)
- Two mounting areas: Front and side
- Toggle action mechanism
- Models can be fitted with magnetic end sensors
Specifications
-Cylinder Bore (in) 0.79
-Clamping Arm Torque At 5 Bar (ft-lb) 13.3
-Holding Torque (Max) (ft-lb) 73.8
-Air Consumption per double stroke at 72 psi (ft³) 0.02